تاثیر تاج فلوت بر صدا دهی ساز

sadهمه قسمت‌های سرساز(head joint) در ساز فلوت در شکل دهی به شخصیت و کاراکتر آن سرساز دخیل هستند. تاج (crown) سرساز نیز از این قاعده مستثنا نیست. وزن و شکل تاج علاوه بر ماده و ماتریال ساخت آن بر صدای تولید شده توسط سرساز تاثیر میگذارند.

در بیشتر موارد، تاج سنگینتر به سرساز صدایی تیره تر و غنی تر میدهد. به همین دلیل بسیاری از نوازندگان ترجیح میدهند که از تاج سنگین ساخته شده با طلای 19.5 استفاده کنند. اما ممکن است که نوازنده متوجه شود که سرسازی با تاج سنگین نسبت با سرسازی با تاج سبک کمی دیرتر به تشکیل صدا جواب میدهد.

فلوت- تاج سرساز

شکل تاج نیز همچنین بر کیفیت صدای سرساز تاثیر میگذارد، تاجی که صاف و در قسمت وصل شدن به چوب پنبه توخالی باشد به فلوت بیشتر از تاجی که گرد و توپر است اجازه‌ی لرزش میدهد، بعضی از نوازندگان ترجیح میدهند که با سازی بزنند که دارای تاج گرد و توپر است چرا که این نوع از تاج ها دارای صدایی تمیز تر  و نرم تر هستند.

هیچ تاج عالی وجود ندارد. به مانند انتخاب سرساز، بحث بر سر سلیقه و ترجیحات شخصی است. امتحان کردن تاج های مختلف بسیار جذاب است و اگر ترکیب آن با سر ساز خوب از آب در بیاید بسیار فایده نیز دارد.

034.5

 

.

.

 

.

 

این نوشته ترجمه ایست  از نوشته ای در وبلاگ فلوت های پاول. برای دیدن اصل مطلب اینجا کلیک کنید.

 

Share on Facebook
This entry was posted in موسیقی و فلوت. Bookmark the permalink.

5 Responses to تاثیر تاج فلوت بر صدا دهی ساز

 1. mahdi usefi says:

  مرسی فقط یه سوال داشتم میشه سر ساز و با ماده سنگین پر کرد چون طلاس 19.5 خیلی گرونه

  • خوب والا یکم تخصصی سوالتون. یکی از دوستان من بعد از خوندن این مطلب تجربیاتی با سرب داشت. شاید بتونید با اون در تماس باشید.

 2. ali choopani says:

  khahesh mikonam , lotf darin :)

 3. ali choopani says:

  mamnoon az matalebe khoobi ke mizarin :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam