مشکل اندازه مفاصل در سازهای بادی چوبی از جمله فلوت

این نوشته ترجمه‌ای ست از نوشته ای در وبلاگی در رابطه با تعمیر فلوت متعلق به شرکت پاول برای دیدن اصل مطلب به انگلیسی اینجا را کلیک کنید.

علت این نوشته اطلاعات اشتباهی است که توسط برخی از تعمیرکاران تجربی و بدون اطلاعات کافی بوجود آمده و صدماتی است که ممکن است با راه های اشتباه به فلوت خود وارد بکنید

ما اخیرا با تعمیرکار شرکت پاول ، ریچل بارکر، در رابطه با به اندازه بودن (fit) مفاصل سازهای بادی چوبی صحبت کردیم، به گفته ریچل سه دلیل اصلی برای اهمیت به اندازه بودن مفاصل در سازهای بادی چوبی وجود دارد. 1- عدم هدر رفت هوا به دلیل گشاد نبودن مفصل بیرونی 2- متصل بودن مناسب قسمت های مختلف ساز که از هم جدا نشوند. 3- نگه داشتن مکانیزم ساز در تنظیم و شرایط مناسب.(بخصوص برای مکانیزم پل ابوا و کلارینت)

ریچیل با ما راه حل های برطرف کردن مشکلات به اندازه نبودن مفاصل را در میان گذاشت. برای مفاصل فلزی که تنگ هستند   او توصیه میکند که مفاصل ( هم نری هم مادگی) با پارچه ای تمیز یا گوش پاک کن تمیز شوند. و به هیچ وجه نباید از هیچ نوعروغنی برای بر روی مفاصل فلزی استفاده شود. اگر مفاصل بیش از اندازه گشاد و شل هستند راه حل سریع و ساده استفاده از نوار چسب است. البته این راه حل ها موقتی هستند و حتما فلوت خود را به متخصص نشان دهید تا مشکل مفاصل ساز را برای همیشه برطرف کند.

Share on Facebook
This entry was posted in موسیقی و فلوت. Bookmark the permalink.

2 Responses to مشکل اندازه مفاصل در سازهای بادی چوبی از جمله فلوت

 1. یگانه says:

  تناقض ” بسته ی نگه داری فلوت” با “پیشنهاد ریچیل ”
  سرآخر روغن استفاده بشود یا نشود ؟؟

  “She says not to use any type of grease on metal tenons. ” BUT It says “GREASE YOUR JOINTS … ”

  ” Herco THE COMPLETE CARE SYSTEM , flute maintenance kit ”
  این بسته شامل شش مورد بود که یکیش این بود
  Slide Grease !!!!!!
  که در دفترچش هم نوشته بود ” هر روز قبل نواختن …
  GREASE YOUR JOINTS
  without grease, your flute’s joints may become difficult to separate. …

  • معمولا جیزی که باعث سفت شدن مفاصل فلوت میشه، در واقع کثیفی گرد و غبار و… هست. زدن روغن شاید بتونه یک لحظه اون مشکل رو برطرف بکنه اما باعث این میشه تا آلودگی های بیشتری به فلوت چسبیده بشه.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected by WP Anti Spam